Naujienų portalas. Karščiausios naujienos tiesiogiai iš įvykio vietos, naujienos iš Lietuvos ir pasaulio.

Lietuvoje plinta XIX a. liga – pakanka su ligoniu važiuoti vienu autobusu

481

Specialistai sunerimę – kasmet daugiau nei 30-ties vaikų organizme randama tuberkuliozės lazdelių. Dalis mažųjų dėl to atsiduria ligoninėse, dalis gydosi namuose. Ir nors infekcija mirtinai pavojinga, medikai pastebi, kad liga tėvų negąsdina – retas savo atžalą atveda privalomam tuberkulino testui. O tuberkuliozės atvejų statistika šalyje bauginanti – Europos Sąjungoje esame pirmi po Rumunijos. Tad valdininkai siūlo dalį tuberkuliozės tyrimų padaryti nemokamais.

Sulaukus eilės pas gydytoją savo mažylę drąsina vilnietė Aušra. Santaros vaikų ligoninės tuberkuliozės ambulatorinių konsultacijų poskyryje moteris su vaiku ne šiaip sau. Prieš mokyklą nori būti rami, kad mergaitė neturi tuberkuliozės lazdelės, ir šia liga nesusirgs.

„Iš vienos pusės tai yra privaloma, bet iš kitos pusės labai svarbu tirtis. Stebėti vaikų būklę, kad nebūtų kažkokių sveikatos bėdų. Kartais ar parduotuvėje ar kažkur kai kažkas įtartiniau kosti, tai truputėli to nerimo yra“, – pasakoja mergaitės mama Aušra Juodaitienė.

Tačiau daugelio tėvų tai negąsdina. Nors tuberkulino tyrimas šešiamečiams privalomas, norinčiųjų patikrinti ar vaiko organizme nėra sveikatai pavojingos bakterijos, sukeliančios tuberkuliozę, kaip sako medikai, vis dar nedaug. Tėvai, kaip guodžiasi gydytojai, tiesiog bijo šios diagnozės, ir vengia net kalbėti apie ligą. Nors, kaip aiškina Santaros vaikų ligoninės gydytoja pulmunologė, laiku pastebėjus problemą, ji lengviau pašalinama, nei, pavyzdžiui, vėliau ligai pažengus.

„Iš tiesų į ligoninę tikrai mes labai retai guldome vaiką. Nebent būna iškilę neaiškumai, kai mes tikrai įtariame tuberkuliozę. Ir latentinė tuberkuliozė, jeigu yra apsikrėtimas, guldome dažniausiai tokį vaiką tik ištyrimui“, – sako Santaros vaikų ligoninės gydytoja Elena Sučilienė.

Šeškinės poliklinikos medikė sako, kad didžiausią riziką susirgti turi tie vaikai, kurių tėvai ar kiti artimieji serga tuberkulioze. Jiems tuberkulino tyrimas itin reikalingas. Nors pasigauti bakteriją tiek mažylis, tiek suaugęs gali bet kur, ir bet kada.

„Autobuse, troleibuse laiptinėje, net nesusitikdami su tuo žmogumi, kuris serga. Nes tas žmogus galėjo eiti, lipti prieš penkias minutes prieš mus, pakosėti, ir mes lipdami iš paskos po trijų penkių minučių sukvėpuojam tai ką jis iškosėjo“, – teigia Šeškinės poliklinikos gydytoja Genovaitė Subatienė.

O nepatikrinę, ar lazdelė pakliuvo į mažylio organizmą, ar ne, turime ne itin džiuginančius rezultatus, kaip sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistė, mat sergančių vaikų amžius jaunėja.

„Vaikų tuberkuliozės atvejų nustatoma apie trisdešimt kiekvienais metais. Aišku, nustatoma ir itin sunkių tuberkuliozės atvejų vaikams, ir iki vienerių metų. Tai, pavyzdžiui, šiemet jau registruoti keli tuberkuliozės atvejai vaikams iki vienerių metų“, – sako ULAC atstovė Joana Korabliovienė.

Specialistai ragina skiepyti mažylius, nors tuberkuliozės išvengti gal ir nepavyks, bet jos gydymas bus gerokai lengvesnis, nei skiepų neatlikus. Kasmet užregistruojama apie tūkstantį naujų tuberkuliozės atvejų tarp suaugusių. Valdžia sunerimo, mat Lietuva pagal šios infekcinės ir mirtinos ligos plitimą Europos Sąjungoje nusileidžia tik Rumunijai. Ir miršta nuo šios infekcijos mūsų šalyje kas penktą dieną – po vieną žmogų. Tad nutarta imtis naujovės – kompensuoti tyrimą, kuris tuoj pat parodys ne tik tai, ar žmogus serga tuberkulioze, bet ir čia pat padės nustatyti tinkamiausius vaistus.

„Nuo šiol Lietuvoje PSD fondo lėšomis nekompensuotas greitasis mikrobakterijos tyrimas tuberkuliozės bakterijos atsparumui, nuo izoniezido, nuo vaistų antraeiliam gydymui. Tai naujovė, kuri iki šiol nebuvo kompensuojama PSD fondo biudžeto lėšomis, dabar jau ištyrimas ir visi vaistai taps prieinami visiems Lietuvos gyventojams“, – laikinoji ministerijos kanclerė Inga Cechanovičienė.

Iki šiol tyrimas, ar bakterija atspari tam tikriems vaistams ar ne, pacientui kainavo nuo septyniasdešimties iki šimto penkiasdešimties eurų. Nemokamas greitasis molekulinis genetinis tyrimas bus atliekamas nuo lapkričio pirmosios.

www.tv3.lt

Comments
Loading...